Megy a vita az új köznevelési törvény óvodásokkal kapcsolatos „részeiről”. Ugyebár egyrészt elő akarják írni, hogy 3 éves korban minden kisded menjen szépen óvodába, másrészt viszont nincs elég hely most sem. Már megszokta a rendes NERtárs, hogy itt turulisztánban előbb döntenek, aztán meg rohangálnak mint pók a falon, hogy akkor ezt most hogy?..., ám eme probléma igen érdekesnek bizonyul. Egy pedagógiai szakértő (nevezetesen Bakonyi Anna) csúnya dolgokra mutatott rá az üggyel kapcsolatban.
A történet lényege a következő: kéne felvenni sok-sok három éves gyermeket az Óvodákba, hely meg – mint fentebb említettem - nincs. Viszont a törvény kimondatott, és ez a mi okos vezetésünk visszakozni csak a legvégső esetben szokott, (de inkább nem…) így belepumpáltak a projektbe még 9-10 milliárdot. Na az úgy még mindig kevésnek bizonyult a megoldáshoz, tehát kitalálták, hogy akkor ezentúl a 3 négyzetméter/fő helyett 2 négyzetméter/ fő-re szabályozzák a befogadóképességet egy - egy ilyen intézményben. Ez úgy másfélszeres, immáron tömegnek nevezhető létszámot eredményez az óvodákban. Na most nem tudom, hogy az illetékes NERtársak jártak-e már oviban… Én ezt őszintén kétlem, mivel ha úgy lenne, akkor pontosan tudnák, hogy mekkora a személyzet, és úgy egyébként is, ekkora létszám valamiféle káoszként jelenik meg a képzeletemben, ahol kizárt, hogy a sok izgő-mozgó életvidám csöppségekre megfelelően tudnak majd figyelni. Nem azért mert az óvónők, dadusok nem jól végzik a dolgukat, hanem pusztán csak azért, mert ez lehetetlen. Természetesen ha valóban az arányoknak megfelelő mennyiségű szakembert alkalmaznának az óvodákban akkor még akár meg is nyugodhatna a szülő, de nem hinném, hogy anyagi fedezet erre lenne. Ezek ismeretében már nem is tűnik irreálisnak a feltételezés , hogy szinte minden hat évest majd elküldenek iskolába, azokat is akik még nem iskolaérettek, és kéne nekik még az a plusz egy év. Bakonyi Anna erre mutatott rá. Az illetékesek pedig természetesen cáfolnak. Kicsit gyermetegen, mint az ovisok, de azért mégis… Hogyaszongya’:
„- Példátlan állítás, hogy helyhiány miatt akár egyetlen gyermeket is iskolába küldenének azok a szakemberek, akik a bírálóbizottság tagjaiként hivatásukat gyakorolják - így reagált a szakember mondataira lapunknak a helyettes államtitkár, aki szerint a jövőben ugyanolyan iskolaérettségi vizsgálat alapján lépnek iskolába a gyermekek, mint ezelőtt - "a különbség csupán annyi, hogy a valóban iskolaérett gyermekek óvodai visszatartását nem részesíti előnyben a rendszer."
Miért? A helyettes államtitkár szerint eddig az amúgy iskolaérett gyerekeket holmi szeszélyből nem küldték iskolába?...
A bajom még a dologgal, hogy az óvodákban nem ám csak a testi épség megtartásával szoktak foglalkozni. Nem bizony! Fejlesztik a gyerekeket, felkészítik őket az iskolára, az iskolai közösségre, azaz foglalkoznak velük ahogy csak lehet. Másfélszeres létszámnál ez óhatatlanul el fog tűnni. Márpedig akkor belekerülhetünk egy negatív mókuskerékbe, ahol a nem megfelelően felkészített gyerekek nagy része (több mint eddig) hat évesen esetleg nem lesz iskolaérett, ám ha szükségből mégis odaküldik őket, akkor borzasztó nehéz lesz a közoktatás helyzete.
Az országnak okos, értelmes új generációkra van szüksége. Márpedig ez a törvény, ilyen irreális megoldásokkal balul sülhet el a jövő szempontjából…
Az utolsó 100 komment: